Ημερα Ασφαλούς Διαδικτύου , SID2022

H ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου (Safer Internet Day, SID) διοργανώνεται κάθε χρόνο από το δίκτυο Insafe/INHOPE με την υποστήριξη της Κομισιόν, με σκοπό να προωθήσει την ασφαλή και θετική χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας, ιδιαίτερα ανάμεσα σε παιδιά και νέους ανθρώπους. Τη δεύτερη μέρα της δεύτερης εβδομάδας του δεύτερου μήνα κάθε χρόνο, κατά τον εορτασμό της ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου, χιλιάδες άνθρωποι ενώνονται για να αφυπνίσουν σε θέματα σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο, συμμετέχοντας σε εκδηλώσεις και δράσεις παγκοσμίως.

Στο σχολείο μας, η μέρα αυτή στάθηκε αφορμή για προβληματισμό και με στόχο στην ανάπτυξη δεξιοτήτων κριτικής σκέψης, στο πλαίσιο του μαθήματος της Πληροφορικής  και των 3 τάξεων,με την εκπαιδευτικό Στέλλα Τρυδωνίδου, επιλέχθηκε η μέθοδος του Gamification, που δημιουργεί ένα πλαίσιο “παιχνιδιού” και “ανταγωνιστικότητας” και προσελκύει την προσοχή των μαθητών. Το εργαλείο που χρησιμοποιήθηκε είναι το Kahoot!

Οι μαθητές, ενώ βλέπουν στην κοινή επιφάνεια προβολής τις ερωτήσεις του κουίζ, επιλέγουν από το κινητό τους την σωστή απάντηση ανά ερώτηση σε προκαθορισμένο χρόνο που μετρά αντίστροφα και συλλέγουν πόντους, βάσει των οποίων αναδεικνύεται ο/η νικητής/τρια. Η εφαρμογή επιτρέπει παύσεις ανά ερώτηση, δίνοντας έτσι την ευκαιρία για συζήτηση στην τάξη και περαιτέρω ανάπτυξη των θεμάτων.

Το κουίζ, έχει ως θέμα την Αξιοπιστία της Πληροφορίας στο Διαδίκτυο και έχει αντληθεί από τον ιστότοπο του esafetylabel.eu του European SchoolNet και είναι διαθέσιμο εδώ στα Ελληνικά και Αγγλικά.

Μεταξύ των άλλων , διαπραγματεύεται θέματα όπως

• Γεγονός ή άποψη;
  • Hoax, Fake News